Loading...

Kurduğu UGE Solar şirket ile güneş enerjisi sektörüne de giriş yaptı

Kurduğu UGE Solar şirket ile güneş enerjisi sektörüne de giriş yaptı

Elektrik alanında yürüttüğü projelerden edindiği tecrübeyle UGE Solar şirketini kuran UGE Elektrik Mühendislik, kendilerine güneş enerji santrali kurmaya hazırlanıyor. Firma, bu proje için yaklaşık 4 milyon TL’lik bütçe harcayacak.

“Sizin güvenliğiniz, bizim önceliğimiz” mottosuyla Bursa merkezli toplamda 7 ayrı faaliyet kolu bulunan UGE Elektrik Mühendislik, bu yıl UGE Solar adıyla yeni bir şirket kurarak, güneş enerjisi sektörüne de giriş yaptı. Yaklaşık 4 milyon TL’lik yatırımla şekillenecek proje ile firma; kendine ait bir güneş enerji santrali kuracak. Firmanın hedefi, bu alanda yatırım yapmak isteyen diğer firmalara da proje hazırlamak ve Bursa’yı enerji üreten bir fabrikaya dönüştürmek. Kurumsal kimlik anlayışıyla sektöründe öne çıkan UGE Elektrik Mühendislik; konut, restoran, mağaza, okul, hastane ve endüstriyel tesislere, proje-taahhüt, yüksek gerilim işletme sorumluluğu, enerji yöneticiliği danışmanlığı, enerji kimlik belgesi düzenleme, ölçüm ve raporlama ile kompanzasyon takip hizmeti veriyor. Bursa’nın yanı sıra İstanbul, Kocaeli, Balıkesir, İzmir, Ankara’ya da hizmet götüren UGE, uzun vadede elektriğin çeşitli alanlarında yer almayı ve iştiraklerini arttırmayı hedefliyor. Firma stratejik planlarını ve yatırımlarını da bu hedefe göre şekillendiriyor.

 

Bursa’yı enerji üreten fabrikaya dönüştürecek

UGE, inşaat alanındaki çalışmalarını sürdürürken, UGE Solar Şirketi ile de enerji sektörüne giriş yaptı. Söz konusu yatırım ile güneş enerjisi tesisleri kurmayı hedefleyen firma, solar projesinin kurulumundan işletilmesine ve bakımına kadar tüm aşamalarını kendisi yürütecek. Şirket, kendi güneş enerji santralini kurmanın yanı sıra bu alanda diğer yatırımcı firmalara da destek olmayı planlıyor. UGE Elektrik Mühendislik, arazi üzerine kurulacak santrallerin yanı sıra bir sanayi kenti olan Bursa’da fabrika çatılarını da potansiyel görüyor. UGE, Bursa’yı enerji üreten fabrikaya dönüştürmeyi hedefliyor. Yaklaşık 4 milyon liralık yatırımla şekillenmesi planlanan UGE Solar projesi ile firmanın yeni bir vizyon kazanacağı öngörülüyor. UGE Mühendislik, öte yandan özel konutlar için de güneş enerji santrallerine yönelik de çalışmalar yürütecek.

Toplamda 15 kişilik ana kadro ile faaliyet gösteren firma, projelerin yoğunluğuna göre istihdamını 25’e kadar çıkarabiliyor. UGE Elektrik Mühendislik, halihazırda Golden Tulip Otel projesini yürütüyor. Şirketin yılsonu büyüme hedefi yüzde 20 seviyesinde. Aynı anda aylık 10 civarı proje yürütebilme kapasitesi bulunan firma, taahhüt konusunda da projenin büyüklüğüne bağlı aynı anda 5 proje çalışabiliyor. Yüksek gerilim işletme sorumluluğunda ise 30 firmaya kadar kapasitemiz bulunuyor. Firmanın orta vadeli hedeflerinde yurtdışında taahhüt projeleri yapmak da var.

 

UGE Elektrik Mühendislik Genel Müdürü Elektrik Mühendisi Umut Güngör:

“Kendi sektörümüzde genç bir firmayız. Fakat kısa zamanda önemli mesafe kat ettik. Sektördeki boşlukları ve hataları gözlemleyip firmamızda bunları uygulayarak kurumsal anlayışıyla hizmet vermekteyiz. Bu da bizi diğer firmalardan farklı kılıyor. Hizmet verdiğimiz her alanda teknolojiyi kullanıyor olmamız da diğer bir avantajımız.”

 

RAKAMLAR:

UGE Mühendislik kuruluşu: (yıl) 2015

Toplam istihdam: 15

Aynı anda yürüttüğü

Proje kapasitesi: 10

UGE Solar yatırım bütçesi: 4 milyon TL

Cirosal büyüme (2018): %20

Büyüme hedefi (2019): %20